Warning: mysqli_num_fields() expects parameter 1 to be mysqli_result, boolean given in /home/tarihwfu/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 3380
Alfabenin İcadı | Alfabenin Tarihi | Tarihsel.net

Alfabenin İcadı | Alfabenin Tarihi

Alfabenin İcadı | Alfabenin Tarihi

Alfabe icat edilmeden önce, erken yazı sistemleri hiyeroglif olarak bilinen piktografik simgelere ya da bir stylus yumuşak kilin içine basılarak üretilen çivi yazısı takozlarına dayanıyordu. Bu yöntemler, her bir kelimeyi tanımlamak için çok sayıda sembol gerektirdiğinden, yazı karmaşıktı ve yüksek eğitimli küçük bir grupla sınırlıydı.

M.Ö. 2000’de bazen (M.Ö. 1850 ve 1700 yılları arasında tahmin edilen), Semitik konuşan bir grup Mısır hiyeroglifinin bir alt kümesini kendi dillerinin seslerini temsil edecek şekilde uyarladı. Bu Proto-Sinaitik senaryo, genellikle tek ünsüzler için benzersiz sembollerin bulunduğu (ünlüler çıkarıldı) ilk alfabetik yazı sistemi olarak kabul edilir.

Sağdan sola yazılan ve modern Lübnan, Suriye ve İsrail’in bir bölümünü işgal eden Fenike denizcilik tüccarları tarafından yayılan bu ünsüz alfabe, bir ebced olarak da bilinen bu sıradan tüccarların öğrenmesi ve çizmesi için yeterince basit 22 sembolden oluşuyordu. Erişimi daha kolay ve yaygındı.

M.Ö. 8. yüzyılda Fenike alfabesi Yunanistan’a yayıldı ve burada Yunan dilini kaydetmek için düzenlendi ve geliştirildi. Bazı Fenike karakterleri tutuldu ve diğerleri çıkarıldı, ancak en önemli yenilik ünlüleri temsil etmek için harflerin kullanılmasıydı. Birçok akademisyen, metnin belirsizliğe yol açmadan okunmasını ve telaffuz edilmesini sağlayan bu eklemenin ilk “gerçek” alfabenin yaratılmasını işaret ettiğine inanıyor.

Yunan dili başlangıçta sağdan sola yazılmıştır, ancak sonunda yazı yönünün her satırla dönüşümlü olarak değiştiği boustrophedon’a (kelimenin tam anlamıyla öküz gibi dönüyor) dönüştü. M.Ö. 5. yüzyılda, yön bugün kullandığımız desene, soldan sağa yerleşmişti. Zamanla, Yunan alfabesi Avrupa’ya yayılmış Latince ve modern Rus alfabesinin öncüsü Kiril de dahil olmak üzere birçok alfabenin oluşmasına yol açtı.


Kaynak: https://www.history.com/news/who-created-the-first-alphabet

Leave a Reply