Warning: mysqli_num_fields() expects parameter 1 to be mysqli_result, boolean given in /home/tarihwfu/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 3380
Robotların Tarihi - Robotik Tarihi | Tarihsel.net

Robotların Tarihi – Robotik Tarihi

Robotik Tarihi

Robotik bilimi sadece 20. yüzyılda ortaya çıkmasına rağmen, robotların ve insanın icat ettiği otomasyonun tarihi çok daha uzun bir geçmişe sahiptir. Aslında, eski Yunan mühendis İskenderiye Kahramanı, otomatik hareket edebilen yüzlerce farklı “harika” makinenin varlığına tanıklık eden iki metin, Pneumatica ve Automata üretti. Tabii ki, 20. ve 21. yüzyıllarda robotların evrimi, diğer makineleri monte edebilen makineleri ve hatta insanlarla karıştırılabilecek robotları içerecek şekilde radikal bir biçimde ilerlemiştir.

Robotların Tarihi

Robot terimi nereden geldi? Robotik kelimesi, 1941 tarihli “Liar!” hikayesinde bilim kurgu yazarı Isaac Asimov tarafından yanlışlıkla icat edildi. Tarih boyunca bilim kurgu yazarları, insanın eski Yunan Pygmalion mitinden Mary Shelley’den Dr.Frankenstein ve Arthur C. Clarke’ın HAL 9000’e kadar kendini motive eden makineler ve yaşam formları üretme yeteneğiyle ilgileniyorlar. Esasen, bir robot yeniden programlanabilir bir görevin tamamlanmasında hareket edebilen makine. Robotlar, onları CNC gibi diğer makinelerden ve takım tezgahlarından ayıran özel kodlama kullanır. Robotlar, dayanıklı direnç yetenekleri ve hassas işlevleri nedeniyle çok çeşitli endüstrilerde kullanım alanı bulmuştur.

Tarihsel Robotik

Birçok kaynak, antik ve ortaçağda otomatların popülaritesini kanıtlamaktadır. Eski Yunanlılar ve Romalılar, alet, oyuncak ve dini törenlerin bir parçası olarak kullanılmak üzere basit otomatlar geliştirdiler. Endüstride modern robotlardan önce, Yunan Tanrısı Hephaestus’un bir atölyede onun için çalışmak üzere otomatlar kurması gerekiyordu. Ne yazık ki, erken otomaronların hiçbiri mevcut değildir.

Orta Çağ’da, hem Avrupa hem de Orta Doğu’da, otomatlar saatler ve dini ibadetlerin bir parçası olarak popülerdi. Arap polimeri Al-Jazari (1136-1206), saatte hareket eden ve ses çıkaran büyük bir fil saati, bir müzikal robot grubu ve içecek servisi yapan bir garson otomatı dahil olmak üzere çeşitli mekanik cihazlarını tanımlayan ve gösteren metinler bıraktı. Avrupa’da haçı elinde öpen bir otomat keşiş var. Basit kam sistemlerinde çalışan hareketli hayvanları ve insansı figürleri gösteren diğer birçok otomata yaratıldı, ancak 18. yüzyılda otomata yeterince iyi anlaşıldı ve teknoloji çok daha karmaşık parçaların yapılabileceği noktaya kadar ilerledi. Fransız mühendis Jacques de Vaucanson, flüt çalan bir insan figürü olan ilk başarılı biyomekanik otomasyonu yaratmasıyla ünlendi. Otomatlar o kadar popülerdi ki, Büyük Frederick ve Napolyon Bonapart gibi Avrupa eğlenceli devlet başkanlarını dolaştılar.

Viktorya Dönemi Robotları

Sanayi Devrimi ve Viktorya döneminde İngiltere’de matematik, mühendislik ve bilime artan odaklanma, gerçek robot teknolojisine ivme kazandırdı. Charles Babbage (1791-1871) on dokuzuncu yüzyılın başlarından ortalarına kadar bilgisayar biliminin temellerini geliştirmek için çalıştı, en başarılı projeleri fark motoru ve analitik motor oldu. Para eksikliği nedeniyle hiçbir zaman tamamlanmamasına rağmen, bu iki makine mekanik hesaplamalar için temelleri ortaya koydu. Ada Lovelace gibi diğerleri, bilgisayarların görüntü oluşturma veya müzik çalma olasılığını tanıdı.

Automata, 19. yüzyılda eğlence sağlamaya devam etti, ancak bu dönemle birlikte, üretimi çok daha verimli ve hızlı hale getirmeye yardımcı olan buharlı makineler ve motorların geliştirilmesi oldu. Fabrikalar, iş yüklerini veya birçok ürünün üretiminde hassasiyeti artırmak için makineler kullanmaya başladı.

Yirminci Yüzyıldan Günümüze

1920 yılında Karel Capek R.U.R. (Rossum’un Evrensel Robotları). “Tekdüze veya zorla çalıştırmaya” benzer bir şey anlamına gelen eski bir Slav kelimesinden alınmıştır. Ancak, ilk endüstriyel robotun çalışması otuz yıl önceydi. 1950’lerde George Devol, 1961’de çalışmaya başlayan New Jersey’deki General Motors fabrikasında kalıp dökümleri taşıyan robotik bir kol cihazı olan Unimate’ı tasarladı. Devol, robotik girişimci Joseph Engelberger ile kurulan şirket Unimation, ilk robot üretimiydi. şirket. Robot aslında 1966’da Tonight Show’da göründüğü ölçüde bir merak olarak görülüyordu. Çok geçmeden robotik, endüstriyel üretim cephaneliğinde başka bir araca dönüşmeye başladı.

Robotik gelişmekte olan bir bilim haline geldi ve daha fazla para yatırıldı. Robotlar, 2011’in endüstriyel robot popülasyonu için tahminler 1,2 milyon civarında olduğu ölçüde, son yarım yüzyıl boyunca Japonya, Güney Kore ve Avrupa’nın birçok yerine yayıldı. Ayrıca, robotlar oyuncak ve eğlence, askeri silahlar, arama kurtarma yardımcıları ve diğer birçok iş gibi diğer alanlarda bir yer buldu. Esasen, programlama ve teknoloji geliştikçe, robotlar geçmişte insanların ulaşması için çok tehlikeli, donuk veya imkansız olan birçok işe giriyorlar. Gerçekten de, dünya dışı ve dünya dışı araştırmaların sonraki aşamalarını tamamlamak için robotlar uzaya fırlatılıyor.


Kaynak: https://www.thomasnet.com/articles/automation-electronics/history-of-robotics/

Leave a Reply