Warning: mysqli_num_fields() expects parameter 1 to be mysqli_result, boolean given in /home/tarihwfu/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 3380
Tekerleğin İcadı | Tarihsel.net

Tekerleğin İcadı

Tekerleğin İcadı

Arkeolojik kazılarda bulunan en eski tekerlek Mezopotamya’da keşfedilmiştir ve 5.500 yıldan daha eski olduğuna inanılmaktadır. Yine de ulaşım için değil, bir çömlekçi çarkı olarak kullanıldı. Tekerlek ve aksın kombinasyonu, diğer teknolojilerin gelişmesiyle zamanla daha sofistike hale gelen erken ulaşım biçimlerini mümkün kıldı.

Tekerlek Ne Zaman İcat Edildi?

Çoğu zaman en eski icatlardan biri olarak düşünülse de, tekerlek aslında tarım, tekneler, dokuma kumaş ve çömlek icadından sonra geldi. M.Ö 3.500 civarında icat edildi. Neolitik ve Tunç Çağı arasındaki geçiş sırasında, en eski tekerlekler, aksın çekirdeğinde bir delik bulunan ahşaptan yapılmıştır. Tekerlek benzersizdir, çünkü çatallı çubuklardan esinlenen dirgen gibi diğer erken insan icatlarından farklı olarak, doğada hiçbir şeye dayanmaz.

Tekerleğin Mucidi

Teker, telefon veya ampul gibi değil, tek bir mucize (hatta birkaç) mucit olarak aktarılabilen çığır açan bir buluş. En az 5.500 yıl öncesine dayanan tekerleklerin arkeolojik kanıtları var, ancak kimse onları tam olarak kimin icat ettiğini bilmiyor. Tekerlekli araçlar daha sonra Orta Doğu ve Doğu Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde ortaya çıktı. El arabasının icadı – malları ve ham maddeleri taşımak için kullanılan tek tekerlekli bir araba – genellikle eski Yunanlılara yatırılır. Bununla birlikte, tekerlekli arabaların önceki kanıtları Avrupa ve Çin’de bulunmuştur.

Tekerlek ve Dingil (Aks)

Tekerleğe, başka bir yenilik yapılmasaydı, insanlık için fazla bir işe yaramazdı. Aksine, arabalar da dahil olmak üzere erken ulaşım biçimlerini mümkün kılan tekerlek ve aksın birleşimiydi. Polonya’da keşfedilen ve M.Ö 3370 yılına ait bir çanak çömlek parçası olan Bronocice kabının, tekerlekli bir aracın en erken tasvirine sahip olduğuna inanılmaktadır. Kanıtlar, büyük olasılıkla sığırların çizdiği küçük vagonların veya arabaların bu zamana kadar Orta Avrupa’da insanlık tarihinde kullanıldığını göstermektedir.

İlk arabalarla birlikte dönen tekerlekler ve akslar vardı. Kızakları sabitlemek için tahta mandallar kullanıldı, böylece silindirler üzerinde durduğunda hareket etmiyordu. Aks mandallar arasında döndü, aks ve tekerleklerin tüm hareketi yaratmasına izin verdi. Daha sonra, mandallar, araba çerçevesine oyulmuş deliklerle değiştirildi ve aks, deliklere yerleştirildi. Bu, daha büyük tekerleklerin ve daha ince aksın ayrı parçalar olmasını gerekli kıldı. Tekerlekler aksın her iki tarafına da bağlandı.

Son olarak, sabit aks icat edildi, burada aks dönmedi, ancak araba çerçevesine sağlam bir şekilde bağlandı. Tekerlekler aksın üzerine serbestçe dönmelerini sağlayacak şekilde takıldı. Köşeleri daha iyi dönüştürebilen sabit arabalara yönelik sabit akslar kullanıldı. Bu zamana kadar, tekerlek tam bir buluş olarak kabul edilebilir.

Tekerleğin icat edilmesini takiben Sümerler, kavisli uçları olan bir çift ray üzerine monte edilmiş düz bir tabandan oluşan bir cihaz olan kızağı icat ettiler. Kızak, yükü düz arazide taşımak için kullanışlıdır; ancak Sümerler, cihazın silindirlere monte edildikten sonra daha verimli olacağını hemen anladılar.

Tekerleğin Modern Kullanımları

Tekerleğin temel işlevi değişmezken, modern tekerlekler geçmişin basit ahşap tekerleklerinden çok farklıdır. Malzeme bilimindeki yenilikler, engebeli arazi, buz ve kar için tasarlanmış lastikler dahil olmak üzere bisiklet, otomobil, motosiklet ve kamyonlar için her türlü lastiği mümkün kılmıştır.

Öncelikle nakliye için kullanılırken, tekerleğin başka uygulamaları da vardır. Su değirmenleri, hidroelektrik üretmek için su çarklarını (jant boyunca bir dizi bıçaklı büyük yapılar) kullanır. Geçmişte, su değirmenleri tekstil fabrikalarını ve bıçkı fabrikalarını çalıştırıyordu. Günümüzde türbin adı verilen benzer yapılar rüzgar ve hidroelektrik enerji üretmek için kullanılmaktadır.

Çıkrık, tekerleğin nasıl kullanılabileceğinin başka bir örneğidir. Hindistan’da 2.500 yıl önce icat edilen bu cihaz, pamuk, keten ve yün gibi doğal liflerden ipliği döndürmek için kullanıldı. Çıkrık yerine nihayetinde dönen jenny ve dönen çerçeve, tekerlekleri de içeren daha sofistike cihazlar yer aldı.

Jiroskop, bir çıkrık ve bir çift gimbalden oluşan bir navigasyon aletidir. Bu aracın modern versiyonları pusula ve ivme ölçerlerde kullanılır.


Kaynak: https://www.thoughtco.com/the-invention-of-the-wheel-1992669

Leave a Reply